Kościół w Goniembicach

Kościół w Goniembicach jest kościołem parafialnym, położonym w centralnej części wsi. Jest p.w. św. Mikołaja (niegdyś również p.w. św. Barbary). Świątynia nie ma określonych cech stylowych. Jest murowana i otynkowana z kwadratową, opilastrowaną w narożnikach wieżą i kruchtą w przyziemiu. W przeszłości wieża była dwukondygnacjowa. W 1921 r. dobudowano niższą kondygnację i baniasty hełm zakończony wmontowanym krzyżem na kuli. Dachy są trójspadowe kryte czerwoną dachówką - karpiówką. Więźba dachowa jest drewniana z typową konstrukcją stolcową. Kościół jest orientowany, zbudowany na rzucie prostokąta. Okna są prostokątne, zamknięte półkoliście.

Salowe wnętrze kościoła nakryte jest sufitem z fasetą, podzielone skośnymi odcinkami ścian na część nawową i prezbiterialną. W części nawowej przy zachodniej ścianie znajduje się chór muzyczny konstrukcji drewnianej podparty dwoma drewnianymi kolumnami. Na sklepieniu nawy przedstawiona jest scena koronowania NMP w niebie. W narożnikach są namalowane sylwsaloweetki: św. Antoniego z Dzieciątkiem, św. Franciszka z Asyżu, św. Stanisława Kostki i św. Proboszcza z Ars. Na ścianach zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej - płaskorzeźbione i ujęte w drewniane ramy. Część prezbiterialna stanowi część wydzieloną skośnymi odcinkami ścian.

Część prezbiterialna jest od wschodu zamknięta ścianą budowaną na łuku odcinkowym, w którą są wkomponowane kolumny stanowiące retabulum ołtarza. Ołtarz główny i ołtarze boczne są późnoklasycystyczne - stiukowe. Ołtarz główny składa się z trzech części: w polu środkowym znajduje się Chrystus Ukrzyżowany, po bokach między korynckimi kolumienkami figura św. Mikołaja z prawej, a z lewej św. Doroty. Na sklepieniu centralnej części prezbiterium namalowana jest postać Chrystusa Króla adorowana przez aniołów, a w narożnikach sylwetki czterech ewangelistów.

W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Zwiastowania NMP (wiek XVIII), poniżej Obraz Miłosierdzia Bożego. W prawym ołtarzu bocznym w polu głównym jest obraz Najświętszego Serca Jezusowego, a poniżej obraz Matki Boskiej Pocieszenia. W lewym narożniku prezbiterium znajduje się barokowa chrzcielnica z początku XVIII wieku. Jej zwieńczenie stanowi postać św. Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Panu Jezusowi. Ambona jest klasycystyczna z około 1815 r. Po przeciwnej stronie ambony figura św. Józefa trzymającego na ręku Dziecię Jezus.

Zakrystia znajduje się za ołtarzem głównym. Są w niej dwa obrazy: św. Mikołaja i Św. Stanisława biskupa. Tu też schowane są chorągwie kościelne. Zakrystia podzielona jest ścianą na wysokie wnętrze południowe i małą niską część północną, nad którą znajduje się składzik.

Posadzka w części nawowej to płyty ze sztucznego kamienia – kwadratowe i pięcioboczne. W kruchcie i części prezbiterialnej jest posadzka cementowa, a za ołtarzem głównym i w* obu pomieszczeniach zakrystii posadzki są z terakoty.

Na ścianach bocznych znajdują się płyty nagrobne, piaskowcowe z I ćwierci XIX wieku i dotyczą:

1. Jana ze Stręczna Kwiramy Turno, stolnika województwa kaliskiego (ur. 24 czerwca 1719 r., zm. 10 marca l792 r.) i jego żony Korduli z Gorzeńskich zmarłej 8 stycznia 1816 r. w wieku 79 lat. Ponadto herb „Trzy Kotwice" Turnów i „Nałęcz" Gorzeńskich.

2. Kazimierrza ze Stręczna Kwiramy Turno (ur. 24 listopada 1778 r., zm. 8 listopada 1817 r.) i jego syna Jana Napoleona Stanisława Turno, zm. 1821 r. z herbem „Trzy Kotwice".
Są też dwie płyty nagrobne późniejszych właścicieli wsi, marmurowe. Dotyczą:

1. Maksymiliana Cioromskiego dziedzica Goniembic, patrona kościoła, ur. 5 maja 1843 r., zm. 22 marca 1920 r.

2. Józefa Cioromskiego patrona kościoła, dziedzica Goniembic, Klonówca, Wyciążkowa. Żakowa, ur. 23 marca 1798 r., zm. 28 listopada 1865 r.
Na zewnętrznym murze kościoła znajduje się tablica epitafijna poświęcona ks. Marianowi Poprawskiemu, proboszczowi w Goniembicach w lalach 1933 - 1940 r Zginął w Forcie VII w Poznaniu.

Kościół w Goniembicach istnieje już od kilku wieków. Proboszcz jest wzmiankowany w r. 1395. W 1686 r. wystawiony został nowy kościół drewniany z fundacji Jana Franciszka Jaraczcwskiego, właściciela wsi. Obecny murowany kościół wzniesiony został w IHI5 r. staraniem ówczesnych właścicieli: Korduli z Gorzeńskich Turno, stolnikowej kaliskiej i jej syna generała Kazimierza Turno. W lalach 1945-48 nastąpiło odnowienie kościoła, w latach 70-lych impregnowano więźbę dachową, a od r. 1993 - 1994 trwał remont dolnej części murów, m. in. ich osuszanie za pomocą kanałów wentylacyjnych.

Obok kościoła znajduje się plebania. Jest to budynek bezstylowy o dwuspadowym skośnym dachu. Funkcję proboszcza od 2001 r. pełni ks. Konrad Olejnik Przed nim proboszczem był ks. Mieczysław Kaźmierczak (ob. w Siekierkach, dekanat Kostrzyn).

W skład parafii wchodzą wioski: Goniembice, Gronówko, Wyciążkowo, część Wolkowa, Koronowo, część Ratowic, Żakowo, Klonówiec.

Parafia liczy około 1300 wiernych. W parafii są czynne dwa zespoły „Caritas" - parafialny i szkolny. Matki różańcowe (worzą 5 róż. Pomocą ks. proboszczowi służą: Rada Ekonomiczna składająca się z 3 osób i Duszpasterska z 7 osób. Grupa ministrantów liczy 17 chłopców.

W Klonówcu na skraju lasu znajduje się kaplica pw. Podwyższenia Krzyża, stanowiąca filię kościoła parafialnego w Goniembicach. Obok kaplicy znajdują się groby Cioromskich. W kaplicy jest ołtarz soborowy i są dwa ołtarze boczne drewniane. Są tez cztery obrazy okrągłe wmurowane i dwie figury gipsowe. Kaplica pochodzi z fundacji Cioromskich w 1925 r.

Proboszczowie goniembiccy od 1945 r.: Adam Zawiła (1945-57), Edward Wojdylak (1957-59), Mieczysław Cholewa (1959-78), Lesław Działdowski (1978-92). Tomasz Kurkowiak (1992-95). Dariusz Kmieciak (1995-96). Mieczysław Kaźmierczak (1996-2001). Konrad Olejnik (2001 -2020). Wojciech Morasz (2020 -) Z parafii wywodzi się ks. Andrzej Pawłowski, wyświęcony w 1973 r.

 

 

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz