Niedziela Palmowa 2023 r.

2.04-67Niedziela Palmowa, zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą, została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Taki niewielki szczegół, jak rzucanie palmowych liści pod nogi wjeżdżającemu Chrystusowi, dał później nazwę Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm.

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Siedem kolejnych dni przygotowuje wiernych do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa. Od zawsze te wielkie dla chrześcijan wydarzenia celebrowano ze szczególnym nabożeństwem i uwagą.

W naszej parafii szczególnie uroczysty charakter miała procesja z palmami przed Mszą Świętą o godz. 11.00. Wielu parafian i przedstawicieli poszczególnych wiosek, przyszło z bardzo wysokimi palmami. Procesja rozpoczęła się przed szkołą, a towarzyszyła jej Capella Canta Brass ze Śremu. Na zakończenie Mszy Świętej wyszliśmy pod pomnik Świętego Jana Pawła II, którego 18 rocznicę śmierci dziś obchodzimy.