Odpust ku czci św. Mikołaja biskupa 4.12.2022 r.

4.12 odp-72Św. Mikołaj znany również jako Mikołaj z Bari to święty katolicki i prawosławny. Najstarsze przekazy na temat jego osoby pochodzą z VI wieku. Urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Chętnie dzielił się swoim rodzinnym majątkiem z potrzebującymi. Wybrany na biskupa miasta Miry podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały.

Najstarsze ślady kultu św. Mikołaja napotykamy w wieku VI. W XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. O popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów.
Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

Święty Mikołaj jest patronem wielu polskich parafii. Wśród nich jest również nasza. Dlatego w okolicach 6 grudnia obchodzimy każdego roku Odpust parafialny. Właśnie dziś, 4 grudnia o godzinie 12.00 w naszej parafialnej świątyni odbyła się wielka uroczystość. Zaproszony proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Mikołaja w Lesznie, ksiądz kanonik Józef Majchrzak odprawił sumę odpustową, na którą przybyli parafianie i zaproszeni goście. Nie zabrakło delegacji ze sztandarami Pszczelarzy, Mężczyzn, Matek Różańcowych, Rycerzy Świętego Jana Pawła II oraz licznie przybyłych kapłanów, na czele z rodzonymi braćmi proboszcza, Tomaszem i Pawłem. Poza tym w liturgii aktywny udział brała nasza parafialna schola Miriam, niezastąpiony Pan organista Jacek oraz Capella Canta Brass ze Śremu. Na zakończenie Mszy Świętej w procesji wokół kościoła udział wzięły liczne feretrony i obrazy niesione przed przedstawicieli poszczególnych wiosek należących do naszej parafii.

Bardzo miłym akcentem było wręczenie Aniołów, które w tym roku otrzymały Panie Halina, Krystyna, Erika i Krystyna, które każdego dnia prowadzą śpiew podczas Mszy Świętej i zawsze można liczyć na ich obecność. Panie były bardzo wzruszone, ale to wyróżnienie należało się im jak nikomu innemu. Wielkie Bóg zapłać dla nich. Na zakończenie do dzieci przyszedł Święty Mikołaj, którzy przyniósł ze sobą słodkie upominki.