VI niedziela zwykła - Z zaufaniem

6 zw-4Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!” A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Nie bój się w codzienności odpłynąć od brzegu. Może tu chodzi o to, byś z Jezusem posiedział nieco z dala od Twoich obowiązków i popatrzył na swoje życie innej perspektywy. Piotr, gdy siedział w łodzi, widział liczne tłumu, które przyszły, by słuchać Jezusa. Może uświadomił sobie z tego miejsca, że tego, czego potrzebował, to również posłuchać Boga i nieco odpocząć od siebie. Usiądź w ciszy przy Bogu i w całym życiowym trudzie posłuchaj jak do Ciebie mówi. Oddaj choć chwilę Panu obecnemu w słowie.
Nasze życie przynosi nam także sytuacje, gdy wypływamy na głębię- ciężar życiowych wyborów, cierpienia, choroby. Głębia pełna jest znaków zapytania, strachu. Po ludzku nie jest tam bezpiecznie, bo to sytuacje, gdy człowiek może się załamać i zwątpić. Lepiej jeśli w to miejsce wypłyniemy z Jezusem i z jego woli, bo wtedy przejdziemy to i ostaniemy się silniejsi. Lepiej zapuścić się na głębię z Jezusem niż rzucić się bez niego na to, co niemożliwe, naiwne i nieprzemyślane. Trzeba postawić na Jezusa! Pójdź dziś za decyzją Piotra. Zrób jak on. Zaproś dziś do łodzi swego życia samego Boga, który nada sens temu, co robisz. Bóg na twoich oczach utka cud ze zwykłych nici twojej codzienności.

Przez cały Wielki Post będziemy powierzali siebie, swoich bliskich i tych, którzy tego potrzebują Jezusowi. Będziemy wkładali do łodzi i przypinali na drzewie krzyża zdjęcia i rysunki przedstawiające tych, na których nam zależy, których chcemy powierzyć Chrystusowi. Z nim wypłyniemy na głębie i żadne przeciwności losu nie będą nam straszne. " Nie bój się, wypłyń na głębie, jest przy Tobie Chrystus"