• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Wycieczka Caritas na Dolny Śląsk

Katarzyna Stachowiak.

książ-102 sierpnia br sześćdziesięcioosobowa grupa młodszych i starszych osób z naszej parafii wybrała się, aby zwiedzić kolejne perły Dolnego Śląska. Odwiedziliśmy Książ i kopalnię Nowa Ruda. 

Zamek Książ jest jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku. Zbudowany na urwistym skalnym cyplu, na wysokości 395 m n.p.m., otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Niegdyś nazywany był „perłą Śląska”, a także „zamkiem z bajki”. Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego jest budowlą charakteryzującą się różnymi stylami architektury, posiadającą ponad 400 pomieszczeń.

Będąc w południowej części Gór Sowich, czy też w Kotlinie Kłodzkiej, nie sposób pominąć na swych turystycznych ścieżkach Turystycznej Kopalni Nowa Ruda, wyjątkowego i zachowanego z wielkim pietyzmem obiektu. Szczególnie, że obecna w kopalni podziemna kolejka, jest pierwszą tego typu atrakcją w Polsce, a czwartą w Europie. Niegdyś służyła do przewozu górników, dzisiaj mogą z niej skorzystać turyści kończąc zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Pociąg składa się z lokomotywy i trzech wagoników, w których jednocześnie może być przewożonych 36 osób.

Zwiedzając zarówno Książ jak i kopalnię świetnie się bawiliśmy, a w kopalni szczególnie podobało się dzieciom i młodzieży, których nieco postraszył kopalniany duch:) Choć, jak widać na zdjęciach, nasze nieco starsze panienki również nieźle się bawiły. W drodze powrotnej już rozmyślaliśmy gdzie wyjedziemy za rok i kto wie czy to nie będą kolejne skarby Dolnego Śląska. Dziękuję wszystkim za udział i bardzo miłą atmosferę.

 

 

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Konrad Olejnik

Goniembice 33
64-111 Lipno

(65) 534-01-02

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz