Wszystkich Świętych 2017

w.ś17-25

Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew spotykanym niekiedy opiniom - „Świętem Zmarłych”. Tego dnia Kościół cieszy się, że bardzo wielu zmarłych przebywa u Boga w niebie. Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Razem jednak przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się, poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę, ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Od południa Dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny (może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące). Warunki zyskania odpustu są następujące: pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy, odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, dowolnej modlitwy w intencjach Ojca św., stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami.

W naszej parafii uroczysta Msza Święta ku czci Wszystkich Świętych z procesją i modlitwami za zmarłych odbyła się na cmentarzu parafialnym o godzinie 13.00. Uczestniczyło w niej bardzo wielu naszych parafian oraz rodzin tych, którzy spoczywają na cmentarzu w Goniembicach.

Fotorelacja.