Wielki Tydzień 2015

trid.15-8Okres Wielkiego Tygodnia jest czasem ostatecznego przygotowania na Święta Wielkanocy. W naszych domach rodzinnych upływa on przeważnie na ostatnich przygotowaniach do Świąt. To przygotowanie ma nie tylko wymiar materialny, związany ze sprzątaniem domu i przygotowywaniem świątecznych potraw, ale przede wszystkim wymiar duchowy. To czas wewnętrznego przygotowania na Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa, która jest centrum całego roku liturgicznego.

Wielki Czwartek jest dniem upamiętniającym ustanowienie przez Jezusa Eucharystii w czasie Ostatniej Wieczerzy.Wielki Piątek jest dniem, w którym nie odprawia się Mszy świętej.  Uroczystości powinny rozpocząć się po godzinie 15, upamiętniając mękę Jezusa na krzyżu.Wielka Sobota jest dniem, w którym również nie sprawuje się Mszy świętej. Przez cały dzień nawiedzamy Grób Pański, adorujemy Najświętszy Sakrament. Tego dnia w polskiej tradycji kapłani na specjalnych nabożeństwach błogosławią pokarmy na stół wielkanocny, chleb, jaja, wędlinę i sól. Obrzędy liturgiczne rozpoczynają się wieczorem po zachodzie słońca i dzielą się na cztery części: liturgię światła, liturgię słowa, liturgię chrzcielną i liturgię eucharystyczną.

W naszej parafii, jak każdego roku, obrzędy liturgiczne Triduum Paschalnego zgromadziły wielu wiernych. W Wielki Czwartek ksiądz proboszcz obmył nogi  ojcom dzieci pierwszokomunijnych, a Dzieci ze Szkolnego Kola "Caritas" w imieniu wszystkich członków "Caritas" z naszej parafii złożyli księdzu proboszczowi życzenia z okazji Dnia Kapłańskiego. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do "Ciemnicy" do godz. 20.00 trwała Adoracja.

W Wielki Piątek trwaliśmy na nabożeństwie Adoracji Krzyża, a w Wielką sobotę czuwaliśmy przy Grobie Pańskim, który w tym roku nawiązywał do hasła "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Konfesjonał stojący obok figury Chrystusa leżącego w Grobie ma przypominać o tym, że sakramenty są skutkiem Zbawczego dzieła Jezusa Chrystusa.

Podczas Wigilii Paschalnej bardzo licznie zgromadziliśmy się na Eucharystii, aby świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Wiele osób przyczyniło się do uświetnienia tych przeżyć, za co w imieniu księdza proboszcza serdecznie dziękuję.