• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Kolędowanie "Jeżyków" - Niedziela Chrztu Pańskiego 2024

Katarzyna Stachowiak.

przedszkole24-27Z bogactwa liturgii słowa tej niedzieli najbardziej uderza mnie dziś fragment z 1 Listu św. Jana: „Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i wypełniamy Jego przykazania; albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie”.

Niby oczywiste: miłość względem Boga, miłość względem ludzi, nierozerwalnie ze sobą związane – pisze św. Jan – przejawiają się w przestrzeganiu przykazań. Dziś, niestety, wielu wzdryga się na dźwięk słowa „przykazanie”. A miłość staje się wielkim nic, usprawiedliwiającym największe nawet świństwo.

Nawracać się? A z czego? A po co? Tymczasem wracając do Izajasza czytam: „Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Ten się nad nim zmiłuje, do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu”.

W Ewangelii zaś słyszę głos Boga, który o stojącym w wodzie Jordanu Jezusie mówi słowami Izajasza: „Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”. Dlaczego? Znam dalszy ciąg Jego historii. Wiem, że Jezus będzie posłuszny Ojcu aż do śmierci… Umiłowany, bo do końca wierny.

Spełnianie przykazań, nawrócenie, naśladowanie Jezusa… Wszystkie te trzy wątki z trzech czytań tej niedzieli uzmysławiają mi, jak ważne jest pełnienie woli Boga. Nie jakiejś trudnej do odgadnięcia, wymagającej nie wiadomo jakiego wieloletniego rozeznawania. Tej woli Boga, którą wszyscy znamy, a wyrażonej w przykazaniach. Jeśli mam wątpliwość zawsze jeszcze jest ta prosta Jezusowa zasada „wszystko co, byście chcieli, by ludzie wam czynili i wy im czyńcie”.

Tak, wiary nie można zredukować do zasad moralnych. Ale za Jakubem trzeba ciągle powtarzać, że wiara nie poparta uczynkami jest martwa.

 

Dziś podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci wystąpili przedszkolacy z grupy "Jeżyki" z Goniembic, które zaprezentowały scenkę Bożego Narodzenia, pokłonu pasterzy i Mędrców.  Scenkę przygotowała Pani Agata, której bardzo serdecznie dziękujemy. Mimo, że skończył się w Kościele czas Bożego Narodzenia, nadal w świątyniach polskich  śpiewamy kolędy i podziwiamy dekoracje bożonarodzeniowe aż do 2 lutego.

https://www.facebook.com/parafiagoniembice

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz