XXVIII Niedziela Zwykła - Wdzięczność.

WDZIECZNOSC-34«Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Łk 17

Z dziesięciu uzdrowionych przyszedł tylko jeden, na domiar Samarytanin, którymi Żydzi pogardzali. Inni, mimo ogromnego daru, niewiarygodnego cudu oczyszczenia z trądu, zachowali się, jakby im się ta łaska należała. Ta postawa obnażyła prawdę o nich samych. Otrzymali, co chcieli i Jezus okazał się już im niepotrzebny. Wrócili do swych domów i zapewne zdziwionych domowników, znajomych i nawet oni nie poczuwali się do wdzięczności. Weszli z powrotem do swego wcześniejszego życia i żyli, jakby się nic w ich życiu ważnego nie stało.

Żyjemy w świecie tak często ślepym na miłość, dobro, bezinteresowność, w którym nie ma miejsca na wdzięczność. Bo materializm, dobrobyt sprawia, że człowiek żyje tak, jakby mu się wszystko należało. A to dopiero wdzięczność otwiera nasze oczy na to, co otrzymujemy, na tego, od którego otrzymujemy. Postawa wdzięczności pobudza także do obdarowywania innych.

Podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci ksiądz proboszcz nawiązał do Ewangelii, która mówiła o wdzięczności, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na naszą postawę. Tu i teraz. Czy potrafimy być wdzięczni, czy jesteśmy kulturalni, czy rodzice dokładają starań aby wpoić dzieciom zasady, które są ważne. Żyjemy bowiem w takim świecie, jaki sami sobie stworzymy. Od nas zależy czy będziemy kulturalni, dobrze wychowani, sprawiedliwi i wrażliwi. Jeśli będziemy dobrze wychowani, to świat nas otaczający będzie lepszy. Na koniec kazania Rycerze Świętego Jana Pawła II opowiedzieli o swojej wizycie w Bazylice w Licheniu Starym o przedstawili nowego brata - Arkadiusza, który został wczoraj zaprzysiężony. Zachęcili również mężczyzn, kobiety oraz młodzież do wstąpienia w szeregi Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II. Na zakończenie Mszy Świętej zostało rozlosowane tradycyjnie "Ziarno".