Triduum Paschalne 2012

Tegoroczne Triduum Paschalne rozpoczęło się tradycyjnie od uroczystości Wielkiego Czwartku. Podczas Mszy świętej dziękczynnej za dar kaplaństwa, ksiądz proboszcz na wzór Pana Jezusa obmył nogi 12 mężczyznom, ojcom dzieci pierwszokomunijnych. Zaraz po Mszy Najświętszy Sakrament został przeniosiony do ciemnicy, gdzie rozpoczęła się Adoracja, trwająca do godziny 18.00 w Wielki Piątek.

W dniu upamiętniającym śmierć Pana Jezusa na krzyżu odbyło się w naszym kościele nabożeństwo Wielkopiątkowe. Po uroczystym odczytaniu Męki Pańskiej nastąpiła adoracja krzyża oraz Komunią Święta. Na zakończenie obrzędów przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. Grobu Pańskiego, który w tym roku miał zwrócić uwagę na to, że Kościól jest naszym Domem, a my jesteśmy "mieszkańcami" tego domu, dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, co robimy po wyjściu z kościoła, jak się zachowujemy. Czy nie jesteśmy może innymi ludźmi przed ołtarzem, a zupełnie innymi poza murami kościola. "To nie gwoździe Cię przybiły lecz mój grzech" - te słowa mają zwrócić naszą uwagę na popełniane przez nas grzechy, często ukryte, ale tylko przed ludźmi. Przed Bogiem bowiem nic się nie ukryje.

W Wielką Sobotę ksiądz proboszcz święcił potrawy w naszych wioskach, a przez cały dzień odbywała  się Adoracja przy Grobie Pańskim, którą zakończyła uroczysta warta Strażaków z naszych wiosek.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się uroczystość Wigilii Paschalnej, podczas której głośno bijące dzwony oznajmiły Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Po Mszy Świętej cała rzesza wiernych ze świecami i pochodniami wyruszyła na procesję wokół kościoła, która zakończyła obrzędy Zmartwychwstania.

W imieniu księdza proboszcza serdecznie dziękuję wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie ciemnicy i Grobu, w oprawę muzyczną oraz lektorom za posługę przy ołtarzu. Dziękuję równierz ministrantom, sztandarom i feletronom uświetniającym procesję. Szczególnie pragnę podziękować Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyciążkowa i Goniembic za wystawienie wart oraz udział w procesji z pochodniami. Wszystkim za wszystko - Bóg zapłać!