• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Triduum Paschalne 2024

Katarzyna Stachowiak.

triduum 2024-52Triduum Paschalne, Triduum Sacrum (z łac. triduum – trzy dni) – najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików oraz starokatolików, którego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. 

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek, Uroczystą Eucharystią Wieczerzy Pańskiej. Ten dzień, jest wejściem w tajemnicę Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się wokół ołtarza, tak jak Apostołowie w Wieczerniku. Do uroczystego: Chwała na wysokości Bogu – grają organy, które milkną aż do Uroczystości Paschalnej. W kościele odczytywana jest ewangelia opisująca moment obmycia nóg Apostołom. Jest to znak pokory Jezusa i zaproszenia każdego z nas do udziału w Jego Chwale.

Wielki Piątek, to dzień postu i modlitwy. W kościołach ludzie gromadzą się na modlitwę przy ciemnicy, aby w ciszy odkrywać swoje serce przed Bogiem. Liturgie rozpoczyna się pod wieczór. Kapłan wchodzi w ciszy do kościoła i pad twarzą przed ołtarzem, na którym nie ma obrusa i innych ozdób. Po krótkiej modlitwie, bez znaku krzyża rozpoczyna się liturgia, która jest kontynuacja naszego czuwania. W centrum jest Meka Chrystusa. Odczytywana jest Ewangelia św. Jana, w której wsłuchujemy się w opis Meki Chrystusa. W uroczystej procesji, wnoszony jest Krzyż, który kapłan odsłania, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. I odpowiada cały kościół, chcący wejść w tę tajemnicę Męki: Pójdźmy z pokłonem. Następuje adoracja Krzyża. Każdy obecny może podejść do ucałowania Krzyża.

Wielka Sobota. Cisza. Przejmująca cisza, w której trwamy na modlitwie z Maryją. Ona jena, zachowała wiarę i trwała na modlitwie. W tym dniu w wielu kościołach święcimy pokarmy na stół wielkanocny. Choć należałoby je poświęcić dopiero w Niedzielę rano. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św.

 W naszej parafii w Wielki Czwartek uczciliśmy Ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, a przedstawiciele scholi Miriam i ministrantów złożyli księdzu serdeczne życzenia. W Wielki Piątek rano przeszliśmy Drogą Krzyżową z kaplicy w Klonówcu do kościoła, a wieczorem braliśmy udział w Liturgii Wielkiego Piątku zakończonej przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. W Wielką Sobotę od godz. 10.15 do 12.00 odbywało się święcenie potraw w poszczególnych wioskach, a od 15.00 rozpoczynają się Adoracje przy Grobie Pańskim. O godz. 20.00 rozpocznie się uroczysta Wigilia Paschalna zakończona procesją rezurekcyjną.

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz