• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

XXXI Niedziela zwykła 5.11.2023 r.

Katarzyna Stachowiak.

ROZANIEC CMENTARZ-19Czytania tej niedzieli to z jednej strony mocny przytyk wobec przywódców Izraela. U Malachiasza kapłanów, którzy lekceważyli Boga, faryzeuszów i uczonych w Piśmie – w Ewangelii. Z drugiej to wzór dla trudniących się praca apostolską. Pisze św. Paweł do Tesaloniczan:

Stanęliśmy pośród was pełni skromności, jak matka troskliwie opiekująca się swoimi dziećmi. Będąc tak pełni życzliwości dla was, chcieliśmy wam dać nie tylko Bożą Ewangelię, lecz nadto dusze nasze, tak bowiem staliście się nam drodzy.

To wszystko przeszłość. A dziś? Pierwsze skojarzenie – dziś jest podobnie, ci ubrani w sutanny czy habity powinni się nawrócić. Ale czy słuszne? Uczeni w Piśmie nie musieli być kapłanami. A faryzeuszami? Cóż... kapłani byli raczej saduceuszami, będącymi wobec faryzeuszów w opozycji. To pierwsze skojarzenie prowadzi więc na manowce...

Dziś oczywiście bywa podobnie. Tyle że tymi starotestamentalnymi kapłanami, uczonymi w Piśmie i faryzeuszami niekoniecznie są księża. Może nim być każdy uważający się za ludowego trybuna chrześcijanin. Każdy, kto dużo mówi jak należy czcić Boga – choćby tylko wśród znajomych – a w praktyce codzienności Boga lekceważy. Każdy, kto podpierając się Bogiem odmienia przez wszystkie przypadki słowo „ja” i na swoje potrzeby wykoślawia to, czego uczył Chrystus. Może to być każdy z nas.

Nie „ja” się liczy. Liczy się „Boża Ewangelia” – pisał święty Paweł. Trzeba więc nie z butą wiedzących wszystko lepiej, ale skromnie, z życzliwością, jak matka opiekująca się dziećmi.

 

Podczas Mszy Świętej z udziałem dzieci, ksiądz proboszcz zwrócił szczególną uwagę na nasze prawa i obowiązki, szczególnie dotyczące Pierwszego Przykazania Bożego - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". Wszak kultywowanie halloween, to właśnie grzech przeciw temu przykazaniu. Jesteśmy katolikami i wyznajemy wiarę w życie wieczne, Niebo, piekło, czyściec to są podstawy naszej wiary związane z  modlitwą za zmarłych i kultywowaniem Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy jesteśmy rodzicami, autorytetami dla naszych dzieci. Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewaliśmy "Życzymy, życzymy..." naszym jubilatom i solenizantom: Panu Sylwestrowi i ministrantom Hubertowi i Karolowi. Życzymy błogosławieństwa Bożego na dalszą posługę w parafii i w życiu osobistym.

 

Po południu zebraliśmy się na cmentarzu, aby odmówić różaniec za naszych bliskich zmarłych. To jest dla nich najlepszy "prezent", jaki możemy im ofiarować.

Facebook

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz