XXVII Niedziela Zwykła - poświęcenie różańców.

ROZ2.10-26Miesiąc październik poświęcony jest Maryi i pięknej modlitwie różańcowej, modlitwie prostej, a zarazem kompletnej pod każdym względem. W różańcu łączą się i uzupełniają wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwała, błaganie, wstawiennictwo, dziękczynienie. Papież Leon XIII widział w różańcu „skrót całej religii chrześcijańskiej” i „streszczenie całej Ewangelii”.

W dzisiejszych czasach, różaniec zaczyna kojarzyć się z modlitwą, która pozostaje domeną starszych osób. Niestety – trzeba przyznać, że coraz mniej ludzi odmawia tą piękną, tradycyjną modlitwę. Z drugiej strony jednak możemy zauważyć, że Różaniec wciąż jest żywy w Kościele!

Ojciec Św. Jan Paweł II wielokrotnie nawoływał, aby wytrwale odmawiać różaniec, zarówno we wspólnotach kościelnych jak i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań jednoczy on serca, prowadzi do zgody, ożywia nadzieję i obdarza nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał. Tak mówił o modlitwie różańcowej: „Różaniec jest moją codzienną modlitwą – i muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną, cudowną w swojej prostocie i w swej głębi…W tej modlitwie powtarzamy wiele razy te same słowa, lecz są to słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej Św. Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół. Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby… Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec!”

W naszym kościele na Mszy Świętej z udziałem dzieci o godzinie 11.00 zostały poświęcone różańce tym, którzy przygotowują się do I Komunii Świętej. Zanim to jednak nastąpiło dzieci mogły uczestniczyć w scenie objawienia Matki Bożej z Fatimy. Zrozumiały wtedy, że Maryja bardzo prosi o modlitwę na różańcu i wyjawia, że ona ma niezwykła moc. Dlatego też, po poświęceniu różańców wszyscy uklękliśmy przed ołtarzem i odmówiliśmy jedną dziesiątkę tej przepięknej modlitwy. Ksiądz proboszcz zachęcił wszystkich do przychodzenia na różaniec w dni powszednie  na godz. 17.30, a w niedzielę na 7.30. Módlmy się szczególnie o pokój w naszych rodzinach oraz w Ukrainie.