• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Pielgrzymka na Ziemię Lubuską.

Katarzyna Stachowiak.

17.09-6417 września bardzo duża grupa z naszej parafii pielgrzymowała do  kilku miejsc na Ziemi Lubuskiej. Odwiedziliśmy Zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu, który jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej w zachodniej Polsce. Jest to największe i najlepiej zachowane założenie klasztorne w województwie lubuskim, obecnie siedziba Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej będącego jednocześnie filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Muzeum Paradyskiego. Po wysłuchaniu ciekawie opowiadającego przewodnika wyruszyliśmy w dalszą drogę i odwiedziliśmy Rokitno. W Rokitnie znajduje się Sanktuarium z Cudownym Obrazem Matki Bożej Rokitniańskiej - piękny kościół wzniesiony w latach 1746-1756, muzeum oraz ogród. W budowie jest również Droga Krzyżowa rozciągająca się wśród okolicznych pól i łąk. Sanktuarium to również piękny park z iglakami, dojrzewającymi wiśniami i stawem. To przygotowane specjalnie dla pielgrzymów miejsca modlitewne: Kaplica Matki Bożej Fatimskiej, Ostra Brama, Golgota. To również drewniany domek - pustelnia Pięciu Braci Męczenników Międzyrzeckich. W wielu miejscach biją źródełka, z których można czerpać wodę. Mimo przelotnego deszczu udało nam się wiele zobaczyć, a przede wszystkim gorliwie pomodlić podczas Mszy Świętej przed obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

Na zakończenie naszej pielgrzymki udaliśmy się do Świebodzina. Atrakcją numer jeden była tam oczywiście figura Chrystusa Króla, która przewyższa swą wysokością Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – jej wysokość to 33 metry, a rozpiętość ramion wynosi 25 metrów. Z atrakcją tą powiązana jest inny obiekt sakralny będący celem wielu pielgrzymów – sanktuarium Miłosierdzia Bożego, który został również przez nas odwiedzony. Znajdują się w nim relikwie świętego Jana Pawła II, bł. księdza Michała Sopoćko oraz Świętej Siostry Faustyny. Zwiedziliśmy również  rynek – na którym znajduje się wiele cudów polskiej i nie tylko polskiej architektury. Kolorowe kamieniczki oraz układ tego miasta to prawdziwy rarytas zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają podziwiać niezwykłą architekturę.  

Do domów wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia. Do zobaczenia na następnej pielgrzymce.

 

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz