• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Uroczystość Bożego Ciała 2022 - Poświęcenie nowego sztandaru św. Józefa.

Katarzyna Stachowiak.

16.06-67Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię – która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. – uczynił centrum kultu.
Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r.

 

W naszej parafii, jak we wszystkich parafiach Polski, odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Wyraziliśmy w niej swoją wiarę w realną obecność Chrystusa pośród nas, obecnego w Eucharystycznym Chlebie.

Mieszkańcy Wyciążkowa, Gronówka, Żakowa i Klonówca zbudowali przepiękne ołtarze, mieszkańcy Goniembic udekorowali trasę procesji, a parafianie z wszystkich miejscowości licznie wzięli udział w procesji. Niektórzy nieśli obrazy, feretrony inni sypali kwiatki, śpiewali w scholi, a jeszcze inni szli w procesji adorując Pana Jezusa. W tym uroczystym dniu poświęcony został również nowy sztandar św. Jozefa, który podczas procesji nieśli mężczyźni. Im bowiem w szczególności patronuje św. Józef. 

 

Wszystkim dziękujemy za wspólną modlitwę. 

Przyjaciele parafii pw. św. Mikołaja w Goniembicach | Facebook

 

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz