Niedziela Chrztu Pańskiego - Znak przynależności.

chrz22-10Pan powiedział: «Idzie mocniejszy ode mnie;
On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem» (por. Łk 3,6)
Chrzest Jezusa w Jordanie to moment zwrotny w Jego życiu, który inauguruje Jego mesjańską misję. Od tej chwili staje się On osobą publiczną. Przez fakt rytualnego obmycia, które jest zewnętrznym znakiem nawrócenia, Pan solidaryzuje się z całym rodzajem ludzkim i włącza się w grono grzeszników, choć sama jest bez grzechu. A zarazem przyjmuje na siebie grzechy ludzi, których pragnie włączyć w swoje dzieło zbawcze.

Chrzest jest znakiem przynależności, który określa tożsamość ucznia Jezusa, włączając go do rodziny dzieci Bożych, czyli Kościoła. Wspólnoty, którą łączy jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest. W Bożym planie zbawienia mamy więc różne epoki: chrzest wodą (Epoka Obietnicy), chrzest Duchem (Epoka Wypełnienia) i chrzest ogniem (Ostateczne Dopełnienie). Warto więc zatrzymać się dziś nad swoim chrztem i miejscem w misji Kościoła, jaką posiadamy. I podziękować Bogu za ten znak szczególnej przynależności do Niego.

Pozwól, by łaska twego chrztu owocowała na drodze świętości. Pozwól, aby wszystko było otwarte na Boga i dlatego wybierz Jego, wybieraj Boga wciąż na nowo. Nie zniechęcaj się, ponieważ masz moc Ducha Świętego do tego, by świętość była możliwa. Ona w głębi jest owocem Ducha Świętego w twoim życiu (por. Ga 5, 22-23).

W Niedzielę Chrztu Pańskiego dzieci na Mszy o godz. 11.00 mogły obejrzeć krótką scenkę, z której dowiedziały się jak ważne jest przyjęcie chrztu. Również dorośli przypomnieli sobie czym jest ten sakrament i że warto dzieciom często przypominać, że dzięki sakramentowi chrztu mogą przyjmować kolejne sakramenty np, I Komunię Świętą, do której właśnie uczniowie klasy III się przygotowują. Poza tym ksiądz proboszcz podziękował wszystkim za zaangażowanie w organizację II Orszaku Trzech Króli, który był pięknym i radosnym wyznaniem naszej wiary.