Grzech zazdrości.

26 wrz-17Jednym z grzechów głównych i często też ciężkich, który niestety bardzo często jest obecny w życiu ludzi, a może i w życiu nas wierzących w Chrystusa, to grzech zazdrości! W dzisiejszej Ewangelii usłyszeliśmy, że nawet święty Jan i inni Apostołowie nie ustrzegli się tego grzechu. Gdy zobaczyli, że ktoś – kogo nie znali – czyni cuda w imię Jezusa, to z zazdrości mu tego zabraniali. Postawa Apostołów Jezusowi bardzo się nie spodobała. I stawia sprawę jasno: „Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami”.

Chrystus wie, że gdy wśród ludzi pojawia się grzech zazdrości, to do niczego dobrego nie będzie prowadził. Serce człowieka wypełnione grzechem zazdrości, zamiast kochać, staje się pełne nienawiści i wyrachowania. Potrafi niszczyć wszystko i wszystkich dookoła! A to może doprowadzi do katastrofy w życiu małżeńskim, rodzinnym, sąsiedzkim, a także w życiu wspólnoty jaką jest Kościół, czy Parafia.

Zazdrość to groźny i niebezpieczny wirus ludzkiego serca. Często rozwija się w sercu ogarniętym przez smutek, który rodzi się na przykład z tego powodu, że komuś się dobrze powodzi, że ma ładniejszy dom, lepszy samochód czy większą kwotę pieniędzy na koncie w banku. Wirus zazdrości doskonale rozwija się także w sercu, które cieszy się z cudzego nieszczęścia, na przykład z tego, że komuś „podwinęła się noga”, że w końcu „ma za swoje”, itp… Ale dzisiejsza Liturgia Słowa wskazuje nam jeszcze inny powód zazdrości. Można zazdrościć także innym Bożych darów. Jan Apostoł mówi do Jezusa: widzieliśmy kogoś, (…) jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami. Jak często i dzisiaj we wspólnocie Kościoła, czy w Parafii wierni potrafią sobie wzajemnie zazdrościć, że ktoś ma takie dary i talenty, a ja takich nie mam. Dlaczego on jest bardziej pobożny ode mnie? Dlaczego ktoś inny jest bardziej doceniany niż ja?….Im częściej będziemy robili szczery rachunek sumienia, tym łatwej dostrzeżemy wszelkie symptomy pojawiającej się zazdrości. Uczestnicząc często w Eucharystii i przyjmując często Komunię świętą będziemy umacniali w sobie miłość, której źródłem jest Bóg. A wtedy trudniej Szatanowi zniszczyć miłość przez grzech zazdrości.
Dbajmy, by w naszych sercach nieustannie rozwijała się miłość, a przy pomocy Bożej łaski walczmy z wszelkimi przejawami naszej zazdrości.

Podczas Mszy Św. dla dzieci o godz. 11.00 przypomnieliśmy sobie również o ważnym znaku naszej wiary jakim jest Krzyż Chrystusa, oraz o zadaniach rodziców, a szczególnie ojców. Było to nawiązanie do roku św. Józefa oraz do odnowionej figury Świętego Józefa z dzieciątkiem, która w ubiegłym tygodniu wróciła od konserwatora i teraz cieszy nasze oczy pięknymi, wyrazistymi kolorami.

Na zakończenie tradycyjnie rozlosowaliśmy "ziarno". Nagrody trafiły w ręce kilku szczęśliwców, co jak zwykle wywołało wiele radości. W przyszłym tygodniu na Mszy Świętej o godz.11.00 poświęcone zostaną różańce dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. i gościć będziemy "muzykalnych braci" ,których gra na instrumentach uświetni naszą Eucharystię.