Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich.

klotnia-22Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz. Jk 3

Apostołowie, w dzisiejszej Ewangelii, tuż po tym, jak Jezus zapowiedział im wielkie rzeczy, dotyczące Jego śmierci i zmartwychwstania, pokłócili się o to, kto z nich jest najważniejszy.  Nie byli wolni od pokusy bycia kimś ważnym, mimo, iż wybrani zostali przez samego Jezusa. On przeniknął ich myśli i pokazał właściwy kierunek.  Nie być pierwszym, a ostatnim, nie panem, a sługą. Uniżyć siebie i uznać się za gorszego od innych. To niełatwe zadanie.

Wciąż widzę w sobie pragnienie bycia lepszą od innych. Chcę zasługiwać na miłość Bożą ‘własną doskonałością’. To pycha nie pozwala stawać wobec Boga, a także drugiego człowieka, w uniżeniu. Nie pozwala uznać swojej nędzy. Podpowiada, by wpatrywać się w siebie, a nie w Boga. Nie zauważać potrzebujących.  Św. Jakub wskazuje, że przyczyna może tkwić w niewłaściwej, ukierunkowanej wyłącznie na własne sprawy, modlitwa. A to właśnie na modlitwie trzeba uczyć się postawy uniżenia i pokory. Stawać przed Bogiem i uświadamiać sobie, Kim jest On, a kim wobec Niego jestem ja.

Podczas Mszy Świętej dla dzieci, na podstawie zachowań dzieci podczas zabawy przybliżyliśmy sobie, jak wielką moc ma zgoda. Zawsze zabawa czy praca w zgodzie, bez wywyższania się i kłótni, daje więcej korzyści niż spory. Dzieci bardzo dobrze to zrozumiały i podawały trafne przykłady zachowań zgodnych i przyjacielskich. Oby o tym pamiętały w życiu codziennym. Przez całą Mszę Świętą towarzyszył nam piękny śpiew naszej parafialnej scholi "Miriam", do której zapisać może się każdy, kto chce śpiewem wielbić Pana Boga. Na zakończenie Mszy Świętej rozlosowane zostało "Ziarno" i po raz kolejny, kilku uśmiechniętych, małych czcicieli Pana Jezusa, wyszło z kościoła z nagrodami. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu.