• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Miłosierdzie Chrystusa Względem Głuchych i Niemych. Inauguracja nowego roku katechetycznego.

Katarzyna Stachowiak.

uzd.gl-33„Otworzyły się uszy jego i rozwiązały się

więzy języka jego” (Marek 7, 35).

         Wśród uzdrowionych przez Pana Jezusa, między innymi byli i głuchoniemi. Ewangelia wymienia szczegółowo trzy wypadki uzdrowienia głuchoniemych, jakkolwiek było ich znacznie więcej, albowiem św. Mateusz mówi ogólnie: „I przystąpiły do niego wielkie rzesze, mając z sobą niemych, chromych, ślepych, ułomnych i innych wielu. I złożyli ich u stóp jego, a on ich uzdrowił” (Mt. 15, 30). 

Uzdrowienia fizyczne były pierwotypami i zapowiedziami przyszłych ustanowionych przez Chrystusa Sakramentów, a uzdrowienia z niemoty, głuchoty jak i ślepoty były pierwotypem i zapowiedzią Chrztu św. Te bowiem dolegliwości występują u ludzi przeważnie, a przynajmniej bardzo często, jako braki wrodzone. Są one obumarciem natury i sił duchowo żywotnych. Przez cudowne uleczenie otrzymuje chory możność używania życia. Jest to wielkie Miłosierdzie Boże, które było pierwotypem Miłosierdzia we Chrzcie św., pokonującym śmierć nadprzyrodzoną, a łaska w nim otrzymana przynosi władzę potrzebną do udziału w życiu z wiary. Dlatego i ceremonie przy Chrzcie św. są podobne do tych, jakich tu użył Zbawiciel: sól mądrości, dotknięcie palcem, tchnienie i namaszczenie śliną. Jakie uczucie ogarnęło głuchoniemego po uzdrowieniu? Prawdopodobnie czuł się jak nowonarodzony, przed którym otworzyło się nowe wspaniałe życie. I nas nawiedziło Miłosierdzie Boże w Sakramencie Chrztu św., wlewając życie nadprzyrodzone: nadprzyrodzony słuch, uzdalniający do słuchania prawd nadprzyrodzonych, nadprzyrodzoną mowę do głoszenia takich prawd, nadprzyrodzony wzrok do spostrzegania i czynienia znaków zewnętrznych sprowadzających łaskę Bożą. Jest to bezcenne Miłosierdzie Boże, którego zapowiedzią i pierwotypem było cudowne uzdrowienie ślepych i głuchoniemych.

 

Aby lepiej zrozumieć jak trudno jest się porozumieć osobie, która nie słyszy i nie mówi, zaprosiliśmy do naszego kościoła, na Mszę Świętą dla dzieci, Panią Ewę Gano z Lipna, która na co dzień pracuje z osobami głuchoniemymi. Pokazała zwroty w języku migowym i tłumaczyła w języku migowym wszystko, co do nas mówiła. Dzieci mogły zauważyć jakie jest to trudne i dowiedziały się, że wymaga wiele lat ćwiczeń. Myślę, że zrozumiały również jak dobrze że same wszystko słyszą i mogą mówić, i że należy za te dary Panu Bogu dziękować,  wykorzystując je w życiu. Cieszmy się, że możemy słyszeć i słuchajmy Słowa Bożego, rodziców, nauczycieli, osób, które chcą nas czegoś nauczyć. A przede wszystkim wcielajmy w życie wszystkie wartościowe wskazówki i nauki jakie usłyszymy.

W dniu dzisiejszym również poświęcone zostały plecaki i przybory szkolne dzieciom z klasy I. W ten sposób poprosiliśmy Pana Boga o opiekę nad wszystkimi uczniami i uczennicami, aby ten kolejny rok szkolny był dla wszystkich pomyślny i bezpieczny.

(5) Przyjaciele parafii pw. św. Mikołaja w Goniembicach | Facebook

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Wojciech Morasz

Goniembice 33
64-111 Lipno

tel.: (65) 534-01-02
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

nr konta bankowego:
Poznański Bank Spółdzielczy
10 9043 1083 2029 0034 9558 0001

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz