Uroczyste Wprowadzenie Relikwii Świętego Jana Pawła II.

relikwie1-40Słowo relikwia pochodzi od łacińskiego słowa „resztki, szczątki”.  Sobór Watykański Drugi wspomina o relikwiach w Konstytucji o Liturgii Świętej: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym i ma w poważaniu ich autentyczne relikwie oraz wizerunki” (111).

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: „Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, różaniec, medaliki, etc” (1674).

Mając powyższe na uwadze, oraz wielką miłość i szacunek dla naszego Wielkiego Rodaka Świętego Jana Pawła II, wprowadziliśmy dziś uroczyście do naszego kościoła parafialnego relikwie Świętego Polskiego Papieża. Przez wiele dni i tygodni do tego wielkiego wydarzenia się przygotowywaliśmy. W ostatnim tygodniu przeżywaliśmy rekolekcje, w  sobotę od 20.00 czuwaliśmy wraz z księdzem rekolekcjonistą Robertem Klemensem podczas wieczoru z muzyką i poezją Karola Wojtyły, a w niedzielę tłumnie przybyliśmy aby Go powitać. Podczas procesji, w której uczestniczyły wszystkie obrazy i feretrony naszej parafii,  sztandar Szkoły Podstawowej im. 17 Pułku Ułanów Wielkoplskich w Goniembicach oraz Związku Pszczelarzy w Lipnie, dzieci Pierwszokomunijne, dziewczynki w ludowych strojach, młodzież oraz cała rzesza parafian i przybyłych gości, weszliśmy do naszej świątyni, aby z rąk Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego przyjąć relikwie oraz stosowny certyfikat. Cała uroczystość dostarczyła nam wiele wzruszeń tym bardziej, że uświetniła ją swoim pięknym  śpiewem nasza parafialna schola "Miriam" oraz kwintet dęty Capella Canta ze Śremu.  Jesteśmy pewni, że na długo w naszych sercach pozostanie wspomnienie tego niezwykłego dnia, ale przede wszystkim ufamy, że obecność  relikwii Świętego Jana Pawła II przymnoży nam wiary, a modlitwy za jego wstawiennictwem będą znoszone do Pana Boga jeszcze gorliwiej niż do tej pory. Święty Janie Pawle II - módl się za nami.