Oktawa Bożego Ciała 2021

okt21-48Oktawa Bożego Ciała to kolejne dni od Święta Bożego Ciała (czwartek) do następnego czwartku. Razem osiem dni, stąd nazwa oktawa od łacińskiego słowa "octo" oznaczającego osiem. Samo pojęcie Oktawa Bożego Ciała często używane jest w odniesieniu do ostateniego dnia Oktawy. Święto Bożego Ciała jest kontynuowane w czasie Oktawy w formie Mszy św. zakończonej procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Ostatniego dnia Oktawy buduje się symboliczne  cztery ołtarze wokół kościoła i święci kwiaty i zioła. Oktawa Bożego Ciała to okres szczególny, Jezus Chrystus w Najświętszym Sakramencie obdarza wiernych łaskami zdrowia i urodzaju.

W naszej parafii podczas Oktawy Bożego Ciała każdego dnia modliliśmy się w intencji innej wioski. Mieszkańcy tych wiosek brali wtedy czynny udział w organizacji procesji niosąc sztandary i feretrony. Przez cały tydzień również dziewczynki sypały kwiatki. W ostatnim dniu Oktawy przedstawiciele Rady Duszpasterskiej, Ekonomicznej, Caritasu oraz Matek Żywego Różańca zbudowali ołtarze wokół kościoła. Serdecznie dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę oraz zaangażowanie w przygotowanie procesji oraz ołtarzy.

Również w czwartek rozpoczęliśmy rekolekcje parafialne przygotowujące nas do Uroczystego Wprowadzenia Relikwii Świętego Jana Pawła II do naszej parafii. Prowadzi je ksiądz Robert Klemens ze zgromadzenia Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Przed nami jeszcze piątkowe Uroczystości Serca Pana Jezusa. Msza Święta z procesją do figury Serca Pana Jezusa w Goniembicach odbędzie się o godzinie 18.00. Będzie to również drugi dzień Rekolekcji Parafialnych. W sobotę natomiast nauka rekolekcyjna będzie w łączności ze Mszą Świętą o godz. 18.00, a po niej wieczorem o godzinie 20.00 zapraszamy na czuwanie z muzyką i poezją Karola Wojtyły.