• slide1
  • slide2
  • slide3
  • Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża w Klonówcu

Alleluja. Jezus żyje! Triduum Paschalne 2019

Katarzyna Stachowiak.

Alleluja! Jezus Żyje!

wielk.19-177Ta radosna nowina dobiega dzisiaj z każdej świątyni. Wesoły nam dzień dziś nastał - śpiewamy wszyscy, bo Pan zmartwychwstał. Najważniejszą uroczystość Kościoła nazywamy Wielkanocą, ponieważ cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. Uroczystość ta jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele. Obchodzona była już przez Apostołów, kiedy Żydzi obchodzili swoją Paschę na pamiątkę wybawienia z niewoli egipskiej. W tym samym czasie przypadła śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie jako tajemnica naszego odkupienia, wybawienia z niewoli szatana.

Misterium Zmartwychwstania Chrystusa jest rzeczywistym wydarzeniem, potwierdzonym znakami historycznymi, jak świadczy o tym Nowy Testament. Około 56 r. św. Paweł napisał do Koryntian: " Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł - zgodnie z Pismem - za nasze grzechy, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu" (1 Kor 15, 3-4). Całe to wydarzenie pozostaje jednak tajemnicą wiary. 

W naszej parafii przez 40 dni przygotowywaliśmy się do odśpiewania radosnego Alleluja. Odbywały się rekolekcje, spowiedź święta oraz uroczyste sprawowanie liturgii Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek ksiądz proboszcz obmył nogi 12 mężczyznom, ojcom dzieci komunijnych i bierzmowanych, w Wielki Piątek adorowaliśmy Pana Jezusa w ciemnicy i celebrowaliśmy liturgię wielkopiątkową, w Wielką Sobotę święcone były potrawy we wszystkich wioskach w parafii i odbywała się adoracja przy Grobie Pańskim. Wieczorem w sobotę sprawowaliśmy Wieczerzę Paschalną i ogłosiliśmy radosne Alleluja.

W imieniu księdza proboszcza dziękuje mieszkańcom Klonówca za przygotowanie dekoracji, Ani, Emilii, Marlenie i Adriannie za przygotowanie adoracji dla dzieci i strażaków, strażakom, za wartę przy Grobie Pańskim, a ministrantom, lektorom i organistom za uświetnienie swą posługą wszystkich dni Triduum Paschalnego.

 

Losowe zdjęcia z galerii

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Św. Mikołaja
Ks. Prob. Konrad Olejnik

Goniembice 33
64-111 Lipno

(65) 534-01-02

Administracja

Administrację witryną zapewnia:

Szymon Michalewicz