Boże Ciało 2017

b.c.17-80

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa po raz pierwszy świętowano w Liège w 1247 roku. Jest ona ściśle związana ze średniowieczną pobożnością eucharystyczną, przejawiającą się m.in. w pragnieniu oglądania hostii, której widok dla grzeszników pozbawionych komunii był najważniejszym momentem uczestniczenia we mszy, a dla innych spełnieniem potrzeby kontaktu z Bogiem ukrytym, lecz prawdziwym, niezależnie od komunii. Z punktu widzenia ówczesnej teologii konieczne było podkreślenie Bożej obecności w wielkości i majestacie, którą przesłoniła wizja ofiary krzyżowej Chrystusa.

W naszej parafii uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się Mszą Świętą o godzinie 10.00, po której wszyscy wyszliśmy z procesją na ulice naszej miejscowości. Ołtarze przygotowali mieszkańcy Klonówca, Żakowa, Klonówca i Gronowka. Przystrojeniem ulic zajęli się mieszkańcy Goniembic, a procesję uświetniły sztandary i obrazy niesione przez osoby różnych stanów. Dziewczynki usypały kwiatkami "dywan" po którym Ksiądz proboszcz niósł Najświętszy Sakrament. Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pamiętajmy, że procesja Bożego Ciała to wyznanie naszej wiary w Boga ukrytego pod postacią Chleba i Wina.