Boże Ciało - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2016

b.c.16-1W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała. Papież Urban IV  11 sierpnia 1264 r. bullą „Transiturus” polecił obchodzić święto Bożego Ciała w całym Kościele. W Polsce pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320 i prawdopodobnie w tym samym roku lub niedługo potem podobne procesje urządzono w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku.

Wychodząc dziś na ulice z procesją, której centrum jest Najświętszy Sakrament, nie tylko pragniemy złożyć hołd Chrystusowi i ponowić oświadczenie naszej wierności Przymierzu, którego ten Sakrament jest przypomnieniem i aktualizacją, lecz pragniemy także wprowadzać Zmartwychwstałego w świat, który tak bardzo potrzebuje Jego oczyszczających, uzdrawiających mocy.

W naszej parafii procesja w tym roku przeszła w kierunku Koronowa. Mieszkańcy Goniembic udekorowali trasę, a mieszkańcy Wyciążkowa, Gronówka, Klonowca i Żakowa przygotowali ołtarze. W imieniu księdza proboszcza serdecznie dziękuję za aktywny udział w procesji, niesienie obrazów, sztandarów, feletronów, dziewczynkom za sypanie kwiatków,  ministrantom za służbę ołtarza, organistom za oprawę muzyczną, strażakom za zabezpieczenie trasy i wszystkim innym zaangażowanym w oprawę liturgii. Bóg zapłać.