Rekolekcje wielkopostne 2015

rek.15-5Rekolekcje wielkopostne to taki szczególny i wyjątkowy czas w roku liturgicznym Kościoła. Jest to czas próby, czas lekcji i nauk, kiedy uczymy się roztropności, mądrości ducha i stajemy się lepsi. Czas rekolekcji jest bardzo znanym aktem pokutnym w Kościele od wieków – aktem duchowych ćwiczeń. Dlatego rekolekcje odprawiają wszyscy: papież, biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, małżonkowie, rodzice, dziadkowie, uczniowie, osoby chore i niepełnosprawne, osoby samotne i rozwiedzione… Kościół naucza i przygarnia wszystkie owieczki rozproszone na całym świecie.
Ktoś kiedyś napisał: „Trudniej jest dzień dobrze przeżyć, niż napisać księgę…”. To prawda, nie będzie nam łatwo stać się lepszymi po godzinie lub po kilku godzinach nauk rekolekcyjnych. W ciągu kilku chwil nie da się naprawić całego duchowego rozgardiaszu. To jest praca na całe życie. Ale warto od czegoś zacząć.

W naszej parafii rekolekcje wielkopostne odbyły się w dniach od soboty 7 marca do środy 11 marca. Głosił je Ojciec Leszek ze zgromadzenia ojców franciszkanów z Osiecznej. Ten charyzmatyczny rekolekcjonista wlał w nasze serca wiele mądrych słów i na pewno zaraził swoją miłością do Boga. Spotkał się z młodzieżą, dziećmi oraz dorosłymi z naszej parafii. We wtorek wraz z liczną grupą modlących się przeszedł Drogą Krzyżową w kierunku Koronowa, a w środę wraz z innymi księżmi naszego dekanatu wysłuchał spowiedzi świętej.

Podczas rekolekcji wielkopostnych trzeba „załatwić” wiele spraw nie tylko z Bogiem, ale i ze współmałżonkiem, z rodzicami, z dziećmi i bliźnimi. Rekolekcje są po to, aby wyprostować to wszystko, inaczej zmarnujemy dni, które zostały nam dane na uleczenie duszy. Mam nadzieję, że dzięki słowu Ojca Leszka wielu z nas poczuło moc, aby wyprostować swoje ścieżki i w radości serca oczekiwać Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.