Triduum Paschalne 2014

t.p.14-9Triduum Paschalne to trzy najważniejsze dni w roku liturgicznym katolików, podczas których celebrują oni Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, a kończy Liturgią Wigilii Paschalnej.

Wielki Czwartek
Wieczorem w kościołach odprawiana jest Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Jest to msza, która ma przypominać o Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus ustanowił Sakramenty Eucharystii oraz Kapłaństwa.

W naszym kościele odbyła się o godz. 18.00 właśnie taka Msza św. Ksiądz przypomniał wszystkim znaczenie Eucharystii i Kapłaństwa oraz obmył nogi 12 mężczyznom. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "Ciemnicy"

Wielki Piątek
To dzień adoracji Krzyża, na którym zawisło ciało Jezusa. Tego dnia w kościele nie sprawuje się Mszy Świętej. Wierni cały dzień poszczą i wstrzymują się od jedzenia pokarmów mięsnych. Tego dnia nie sprawuje się żadnych sakramentów poza Namaszczeniem Chorych oraz Spowiedzią. Liturgia Męki Pańskiej nie zaczyna się wcześniej, niż o godzinie 15 i nie później niż o 21. Podczas niej odbywa się Liturgia Słowa, Adoracja Krzyża, Obrzęd Komunii Świętej oraz Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

W naszym kościele przez cały dzień trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa wielkopiątkowego.

Wielka Sobota

W Wielką Sobotę od rana, mniej więcej do godziny 18, odbywa się święcenie pokarmów, czyli popularnych święconek. Wciąż można adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. Wieczorem rozpoczynają się obchody Liturgii Wigilii Paschalnej. Nie wolno rozpoczynać ich nim nie zapadnie zmrok. Nie jest to zakończenie Wielkiej Soboty, ale liturgia sprawowana w Noc Zmartwychwstania. Jej przebieg to: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna.

W naszej parafii w uświetnienie obchodów Wigilii Paschalnej włączyło się wiele osób, przede wszystkim lektorzy, organiści, strażacy, ministranci oraz osoby niosące obrazy i feletrony podczas procesji.

W imieniu księdza proboszcza dziękuję wszystkim za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu  tego wielkiego święta. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z przygotowań oraz przebiegu Triduum Paschalnego.