Pamiętamy o tych, którzy odeszli przed nami.

pam.-2W uroczystość Wszystkich Świętych papież Franciszek powiedział, że święci nie są "super-ludźmi" i nie urodzili się doskonali. "Świętość to nie przywilej niewielu, lecz powołanie dla wszystkich, to osoby, które zanim dostąpiły chwały Nieba prowadziły normalne życie, z radościami i bólem, trudem i nadziejami".
Lecz kiedy poznali miłość Boga podążyli za nią całym sercem, bezwarunkowo i bez hipokryzji, poświęcili często swe życie służbie innym, znosili cierpienia i przeciwności bez nienawiści, odpowiadając na zło dobrem, szerząc radość i pokój.

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, z grobem bliskich osób, z cmentarzem, dla innych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nie mniej jednak w tym dniu udajemy się z całymi rodzinami na cmentarz i nawiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, rodziców, krewnych, znajomych, stawiając kwiaty, zapalając ten "płomyk nadziei", wierząc, że już cieszą się oni chwałą w domu Ojca Niebieskiego. Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej "zaduszkami". Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o tych, którzy nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Cała wspólnota Kościoła przychodzi z pomocą duszom czyśćcowym zanosząc w tym dniu prośby przed tron Boży. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą w tych dniach uzyskać i ofiarować odpusty zupełne.

W naszej parafii żywa jest tradycja modlitwy za zmarłych przez cały rok, ale w okresie przed Wszystkimi Świętymi jeszcze bardziej jednoczymy się, aby miejsca spoczynku naszych bliskich wyglądały godnie. Już na kilka dni przed uroczystością przygotowano parkingi, wywieziono śmieci oraz wykoszono trawę na cmentarzach. Wspólnota z Wyciążkowa zadbała w tym roku o czystość grobów kapłanów i Pana Cieromskiego. Uczniowie klas V i VI  wyczyścili groby powstańca wielkopolskiego Szczepana Hąćki oraz grób nieznanego żołnierza, aby później wraz z całą społecznością szkolną i przedszkolną złożyć kwiaty i znicze upamiętniając wszystkich, którzy polegli w obronie naszej ojczyzny.

W dniu 1 listopada wszyscy modliliśmy się na "nowym' cmentarzu o godzinie 13.00, a 2 listopada odbyła się procesja na "stary' cmentarz, aby wspomnieć wszystkich wiernych zmarłych i poświęcić miejsce ich spoczynku. W imieniu Księdza Proboszcza serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniach i przebiegu uroczystości Wszystkich Świętych.